Zapraszam Cię na 10. odcinek mojego podcastu #DigitalGirl / Zostań Edukatorką Przyszłości!

W odcinku #10 / Unikalne materiały kursowe dowiesz się:

  • jak używać metafory, aby szkolenie, warsztat czy kurs były pełne niespodzianek i wrażeń dla odbiorcy;
  • w jakich formatach można przekazywać swoją wiedzę w sposób ciekawy i angażujący;
  • jak sprawić, że nasz ulubiony sposób przekazywania wiedzy – czyli wykład – był ekscytujący dla Ciebie i odbiorcy.

Opowiadam także o książce Mapy myśli w biznesie Kaśki Żbikowskiej 🙂 i wyciągam z niej 3 inspirujące myśli.

Ps. A może zainteresuje Cię temat budowania relacji z klientami?

Podcast >>> Download (MP3) / iTunes (subskrybuj)

Linki >>> 

#ProductFactory – zapraszam Cię na moje autorskie, wakacyjne warsztaty online, w trakcie których wybierzesz jeden pomysł na produkt online i ożywisz go w 30 dni – edycja SIERPIEŃ startuje 1.08.2018 roku, więc myśl szybko! Zapisy otwarte tylko do 27.07.2018 roku do godz. 20.

Grupa #DigitalGirls na FB – najbardziej magiczna społeczność w internecie 

Mapy myśli w biznesie – Katarzyna Żbikowska (ebook)

Mat Czechowicz – muzyka w podcaście 

 

Streszczenie podcastu / Odcinek #10 – Unikalne materiały kursowe

Dziś porozmawiamy o tym, jak sprawić, by Twoje materiały kursowe były naprawdę unikalne, miały duszę i pozostały w pamięci odbiorców na długo. Przedstawię Ci trzy magiczne tricki, które warto przetestować 🙂

Trick pierwszy – Znajdź fajną metaforę

Możesz ją zastosować zarówno w samym tylko produkcie, jak i w komunikacji całej marki. Przykładem może być moja marka Digital Girls. Moją misją jest pokazanie, że umiejętności, które mamy, niewidoczne już dla nas samych (tak bardzo jesteśmy z nimi oswojone), są wartością samą w sobie. Jest  w nas magiczna moc, którą wykorzystujemy do ciężkiej pracy.

Zastanawiając się, jak mogę komunikować swoją markę w sieci i co mogę dać od siebie, zrozumiałam, że chcę pracować w zespole projektowym i pomagać innym. Efektem tego było założenie Akademii Digital Girls. Moją wymarzoną klientką jest osoba, która chce tchnąć odrobinę magii w swoje działania. Ta metafora magii, która przyszła mi naturalnie, była bliska serii o małym czarodzieju, Harrym Potterze. Bałam się jednak, że dla innych będzie ona zbyt infantylna. Dlatego podjęłam kroki, mające na celu pokazać, że ja sama jestem taką szefową szkoły magii, która ma w sobie moc sprawiania, że inne osoby będą skutecznie działać w Internecie.

Tak powstała kanwa Akademii Magii. Zamiast modułów szkolenia w Akademii są Komnaty Tajemnic. Zamiast materiałów video są pigułki magiczne itd. Jednak za tymi nazwami, które niektórych mogą trochę dziwić, idzie ogromna wartość, którą jest przekazywana przeze mnie wiedza.

Moje rada dla Ciebie: Znajdź swoją historię, swoje słowo i na podstawie tej metafory zbuduj formę swojej marki/swojego kursu.

Ćwiczenie: zapisz proste zdanie „Bajka o… równie dobrze mogłaby być metaforą dla moich działań, ponieważ…”

Trick drugi – stwórz własne, unikalne formaty

Sprawdź, jaki format sprawdza Ci się najlepiej i wykorzystaj go w materiałach kursowych. Jeśli uwielbiasz podcasty, dodaj do nich np. transkrypcję. Możesz też uzupełnić materiały o infografikę. Eksperymentuj, sprawdzaj, jak możesz obudować swój wybrany format i zaprezentuj swoim odbiorcom kompleksowe informacje.

Poszukaj takiego formatu, który lubisz najbardziej, gdzie czujesz energię i puść go w obieg.

Trick trzeci – najbardziej popularny, ale najmniej lubiany przez odbiorcę,  jest sposób przekazywania wiedzy w formie wykładu.

Wykład jest ciekawy, jeśli ma znamiona indywidualnej historii. Jeśli prowadzący używa ciekawych, atrakcyjnych wizualnie materiałów. Jeśli zaskakuje.

Jednak większość wykładów jest niestety nudna. Dlatego znajdź swój wyróżnik, swój sposób na ciekawe przekazanie wiedzy. Daj 3 wskazówki, użyj innej nazwy niż tradycyjna, kombinuj z budowaniem historii, testuj, bądź autentyczna. Daj odbiorcom to, czego potrzebują. Wykorzystaj swoją wiedzę o nich i zbuduj ciekawe materiały. Ponownie – użyj metafory.

Polecana książka – „Mapy myśli w biznesie” Kaśka Żbikowska

Dziś mówimy sporo o unikalnych materiałach kursowych. Ta książka to świetne narzędzie, które pozwoli Ci spojrzeć na swoje materiały w nowy sposób.

Mapy myśli pozwalają opisać zagadnienie na jednej stronie A4, co bardzo przyspiesza to notowanie. Dzięki nim zwiększa się też efektywność uczenia się i procesu przeglądania notatek.

Polecam Ci ideę map myśli do sprawdzenia.

Myśl #1

Nasz mózg pracuje obrazami i emocjami.

Ta świadomość pomaga w projektowaniu materiałów szkoleniowych i rozwojowych. Pozwala lepiej zapamiętać, uczyć się, egzekwować wiedzę.

Myśl #2

Połączenie faktów i konkretów z mocą skojarzeń daje najlepszy efekt w procesie zapamiętywania i przypominania sobie informacji.

Powinnaś jako Edukatorka pamiętać o tym, że Twoje materiały muszą być wielorazowego użytku. Twórz rozwojowe narzędzia w esencjonalnej formie. Pozwoli Ci to na łatwiejsze przyswajanie informacji, a jednocześnie uspokoi, ochroni przed natłokiem informacji.

Myśl #3

Używaj w notatkach i materiałach kursowych słów kluczowych i obrazów kluczowych.

Słowa mają wielką moc, a obrazy jeszcze większą. Przyspieszają proces nauczania, przyswajania itp. Zaproponuj swoim kursantom konkretne skojarzenia, ikony itp. Twórz materiały kursowe w pięknej, wizualnej formie.

Zachęcam Cię do puszczenia wodzy fantazji, wymyślania czegoś nowego, wartościowego dla odbiorców, zaproś do przeżywania historii, którą Ty sama opiszesz.

 

Ps. A może zainteresuje Cię temat budowania relacji z klientami?