Znajomość silnych stron wzmacnia twoją pewność siebie, skuteczność i pracę zespołową. Wiesz w czym jesteś dobra i tam kierujesz swoją energię.

W artykule 4 kroki do odkrycia swoich mocnych stron opisałam w jaki sposób możesz poznać moce, które w Tobie drzemią. Dziś zrobimy wspólnie kolejny krok i sprawdzimy jak sensownie użyć tej wiedzy o sobie w pracy i biznesie. W kolejnym artykule z tej serii opowiem Ci więcej o teście Gallupa, który określa dokładnie te talenty, które są w tobie najsilniejsze. To jak, zaczynamy?

Znam swoją wartość i emanuje ze mnie naturalna pewność siebie

Kiedy wiesz w czym jesteś dobra, to zdecydowanie łatwiej jest ci pokazać wartość, jaką wnosisz do swojego zespołu, czy całej organizacji. Dla jasności – wartość, którą wnosisz do projektu to nie zadania, które wykonujesz. Klient czy przełożony nie wynagradzają cię za pilnowanie outlooka, czy pisanie raportów, ale za to, że realizujesz sprawnie projekty i doprowadzasz je do założonych efektów. Zadania i czynności, z których składa się twoja praca to jedynie środki do celu. A celem jest uzyskanie określonych korzyści i wartości dzięki podejmowanym przedsięwzięciom.

Skupianie się na siłach, a nie słabościach pozwala także dostrzegać codzienne postępy, które osiągasz. Poszczególne zadania nie zawsze są pasjonujące, ale wykonane w określonej sekwencji – pozwalają odczuć i zobaczyć postępy. A one z kolei wzmacniają poczucie własnej wartości i pewność siebie.

TIPS: pomyśl o swoich codziennych działaniach, którymi wypełniasz czas pracy. Ile z nich stanowi realną wartość dla osób czy firm, z którymi współpracujesz? To właśnie one najprawdopodobniej stanowią fundament twoich mocnych stron. Zorganizowanie swojego czasu pracy wokół aktywności bazujących na wykorzystaniu naturalnych talentów sprawi, że szybciej osiągniesz zauważalne efekty.

Wiem, w czym najlepiej pomagam innym

To właśnie nasza świadomość tego, co potrafisz robić ponadprzeciętnie sprawi, że będziesz wiedzieć do jakich zadań zgłaszać się w pierwszej kolejności, jakie wyzwania pokonasz sprawniej niż inni i jakie projekty możesz sama kreować i inicjować. Mając rozpoznane talenty – potrafisz także odnaleźć swój osobisty przycisk „START”. Ruszasz z miejsca z pomysłami i przedsięwzięciami z większą radością i motywacją. Czujesz w środku spokój, bo nawet jeśli przed tobą spore wyzwania, z którymi nie miałaś nigdy do czynienia – wiesz, że opierając się na swoich mocnych stronach zawsze znajdziesz jakąś ścieżkę dotarcia do celu.

Od kiedy odkryłam co stanowi trzon moich silnych stron – zaczęłam sama zgłaszać się do przełożonych z pomysłami na projekty, które chcę realizować. Nie czekałam na to, co mi ktoś „wrzuci”, ale sama wychodziłam z inicjatywą. Taka proaktywna postawa zaczęła być bardzo doceniana przez przełożonych. A ja miałam czas pracy wypełniony przede wszystkim tematami, które mnie interesują, w których mogę się wykazać i dostarczyć wartościowe efekty.

Ta sama postawa zastosowana w moim własnym biznesie zaowocowała tym, że wiem, z jakimi Klientkami lubię pracować i co najważniejsze – w jakiej formule pomogę im osiągnąć najlepsze efekty. Jednym z moich talentów wg. testu Gallupa jest Relator (Bliskość). Oznacza to, że największą wartość wnoszę pracując w małych, kameralnych zespołach, w których mogę skupić się na każdym i dostrzec i wzmocnić jego indywidualność.

TIPS: zastanów się, jak najlepiej ci się pracuje – czy jesteś graczem zespołowym czy indywidualnym? Które projekty sprawiają ci największą radość – te o dużym poziomie złożoności czy krótkie i proste? Czy lubisz patrzeć na zjawiska całościowo, czy wystarczy ci mały fragment wizji, aby ruszyć z miejsca? Twoje odpowiedzi wskażą ci obszary, w których warto się rozwijać mocniej. Nie buduj na siłę zespołów wieloosobowych, jeśli jesteś z natury samotnikiem. Dziel duże przedsięwzięcia na małe kawałki i na nich się skupiaj, jeśli przeraża cię ogrom całego projektu, itd.

Pracuję mniej i lepiej

Bo pracujesz mądrzej. Im więcej wiesz o swoich mocnych stronach, tym twoja praca staje się bardziej sprawna i zwinna. Podejmujesz się wyzwań, w których możesz wykorzystać swoje silne strony, więc praca „sama ci idzie”. Masz poczucie, że nie musisz wkładać dużego wysiłku, a widzisz efekty. Realizując projekty, w których możesz używać swoich talentów, dostarczasz oczekiwane wartości szybciej i z zauważalnie lepszą jakością.

Co więcej, kiedy znasz swoje mocne strony, to wiesz jakich członków zespołu warto pozyskać, aby uzupełnić swoje luki. Inni także mają swoje wiodące talenty i im także łatwiej się żyje, kiedy ich używają na co dzień. Kiedy wszyscy znają swoje silne strony, to budowanie efektywnych zespołów staje się prostsze i przyjemniejsze.

TIPS: kiedy masz poczucie, że wykonujesz pracę bez „pustych przebiegów”? Czy wtedy gdy realizujesz zadania trudne dla ciebie, wymagające używania kompetencji, których nie masz, czy raczej kiedy podejmujesz działania bazujące na twoich mocnych stronach? Jeśli masz talent Analytical (Analityk), a oczekuje się od ciebie, że będziesz patrzyła na zagadnienia strategicznie, w dalekiej perspektywie, to niestety możesz się bardzo męczyć i wysilać, a i tak nie wniesiesz takiej wartości do przedsięwzięcia, jaką przyniesie w nim praca kogoś o talencie Futurist (Wizjoner), czy Strategic (Strateg).

Większa lekkość i spójność w biznesie

Znając swoje mocne strony lepiej radzisz sobie podczas rozmów rekrutacyjnych (jeśli zmieniasz pracę), pisząc oferty dla klientów (jeśli poszukujesz osób do współpracy), tworząc komunikaty i materiały do internetu (jeśli piszesz bloga, albo tworzysz content do social media). W każdej dziedzinie twojego zawodowego życia odczuwasz większą lekkość i spójność, kiedy masz rozpoznane swoje talenty i zaczynasz ich świadomie używać.

Kiedy użyłaś ostatnio swoich talentów w rozwijaniu biznesu albo kariery? Opowiesz?